Ultradźwięki

Ultradźwięki to drgania mechaniczne o określonej częstotliwości niesłyszalne dla ucha. Podczas aplikacji nie przechodzi przez ciało żaden prąd. Zabieg z wykorzystaniem ultradźwięków wykonywany jest najczęściej w dolegliwościach ze strony narządu ruchu oraz przy schorzeniach obwodowego układu nerwowego o charakterze przewlekłym. W miejscu bezpośredniego nadźwiękawiania powodują zmiany miejscowe pierwotne oraz wtórne. Mają hamujący wpływ na układ współczulny, rozszerzają naczynia krwionośne,hamują zapalenie oraz intensyfikują wchłanianie tkankowe.

Zmiany pierwotne dotyczą momentu nadźwiękawiania i zachodzą w tkance podczas trwania zabiegu. Wymienić tu można: mikro-masaż i wytwarzanie przez krótki okres ciepła w tkance. Najsilniej przegrzaniu ulega tkanka nerwowa, w drugiej kolejności mięśniowa a najsłabiej ultradźwięki oddziałują na tkankę tłuszczową.

Zmiany wtórne powodowane są nadźwiękawianiem np. korzeni nerwowych, zwojów czy splotów nerwowych i dotyczą reakcji odruchowej w narządach objętych procesem chorobowym.

Ultradźwięki stosuje się aby uzyskać efekt przeciwbólowy, przeciwobrzękowy, czy przeciwzapalny. Zabiegu tego możemy używać również do wprowadzania leków (fonoforeza) i przyspieszania gojenia ran oraz uzyskania szybciej zrostu kostnego.

Ultradźwięki przez swoje szerokie spektrum działania na nasz organizm znalazły bardzo częste zastosowanie w leczeniu wielu schorzeń.