DRENAŻ LIMFATYCZNY

Obrzęk limfatyczny jest to zastoinowa niewydolność naczyń chłonnych. Rzadko ma on charakter pierwotnego niedorozwoju lub braku naczyń, uwarunkowanego genetycznie. Zwykle jest następstwem urazów, przebytych chorób np. zakrzepicy żył głębokich, przewlekłej niewydolności żylnej, infekcji czy chorób nowotworowych (głównie rak piersi i narządu rodnego). Często pojawia się po przebytym leczeniu onkologicznym (głównie chirurgicznym i radioterapii).

Wiodącą rolę w leczeniu obrzęku odgrywa kompleksowa fizjoterapia. Postępowanie fizjoterapeutyczne pozwala osiągnąć wymierny efekt obiektywny i subiektywny.

Polega ono na :
– ręcznym drenażu limfatycznym

Drenaż limfatyczny polega na odprowadzeniu nadmiaru płynu. Wykonywany jest z odpowiednim naciskiem który nie doprowadza do czerwienienia się skóry. W najwyższym stopniu należy skupić się na miejscach bardziej obrzękniętych i twardszych. Drenaż limfatyczny ma za zadanie zmusić do skurczów duże naczynia chłonne oraz usunięcie tych drobnych i powierzchownych. Sprzyja to w tworzeniu pustego łożyska, które umożliwia spływ limfy z obszarów obwodowych.

– leczeniu kompresyjnym przy użyciu bandaży o krótkiej rozciągliwości albo aparatu do masażu pneumatycznego.

Masaż pneumatyczny może zostać wykonany po masażu ręcznym. Stosuje się przy tym specjalny rękaw, który generuje ciśnienie zmienne od ok. 40-60mmHg.

– zastosowaniu odpowiednich ćwiczeń fizycznych